Save money on food?


PDA






InkEd
April 18, 2013, 07:08 AM
Aside from the recreational aspect of hunting, I was curious about the economics of it. How much money do you think you save by getting your own meat versus buying at the store?

If you enjoyed reading about "Save money on food?" here in TheHighRoad.org archive, you'll LOVE our community. Come join TheHighRoad.org today for the full version!
j1
April 18, 2013, 08:18 AM
Figuring in licenses the cost of buying firearms ammo motels you surely are not getting free meat.:)

Lizard1911
April 18, 2013, 08:44 AM
I got to go on a caribou hunt in Quebec once. Between all ther gear I didn't have, the license and lodge fees, the gas and food. I paid about $8.40 a
pound, fileted. Not too bad for good 'boo.

osteodoc08
April 18, 2013, 09:00 AM
I pay $250 a year for my hunting club. Less than $50 in licensure. I'm allowed 10 white tails per year with only 2 being antlered. Average deer in NW GA are fairly small. I'm lucky to get 40-60# of meat. I was able to go only once last year and got a small doe. I process my own. Had I harvested more, the price per pound would have really fallen. It would be more economical for me had I had more time to invest in hunting. My fiancÚ doesn't like deer meat or really any meat that has a hint of gamey taste. My boys will eat it, but I'm not about to cook up 2 meals to just use up the meat. I have several people I know that ask for deer. I may not hunt much for me, but I will continue to hunt to feed the hungry in my area. Ill keep at least one backstrap for my time though ;-)

jmr40
April 18, 2013, 09:20 AM
With the cost of guns, licenses, ammo, gas, ATV's, treestands, boots, and other gear hunting is a costly hobby. I can buy meat at the grocery store much cheaper, but wouldn't enjoy it nearly as much.

Art Eatman
April 18, 2013, 10:23 AM
No way it's economical unless you own the land and have a fair number of deer on it. For a fair number of years I guess it cost me less than a dollar per deer, on the old "home place".

Otherwise? Way more than a grocery store.

And lets don't even talk about doves or quail. :D

Patocazador
April 18, 2013, 11:20 AM
I killed my first deer in 1969. I've been hunting ever since and if I figured out what I've spent over the years, I'd probably have a stroke. I estimate that the meat has cost me about $150.00/lb.
Figure in licenses, guides, duck stamps, club dues, gadgets, gizmos, and "thermal deer finders" along with transportation, lodging, hunting dogs and training, guns, ammo, reloading supplies, boats, decoys and ......... ad infinitum!

inclinebench
April 18, 2013, 11:36 AM
I own my own land. I harvest four or five deer a year. I have spent less than one thousand dollars on all my guns and ammo for the last fifteen years of hunting ( I don't count my target and plinking guns). I did buy one treestand, built the others of scrap wood. I mostly hunt in insulated work wear. My license is my only real expense anymore. For me, deer hunting is an economical way to put high quality food on the table. I understand that I am in the minority here, but I know many others in a similar situation to myself. I also know guys that drop thousands a year for only 100-150#s of meat. To each his own.

herkyguy
April 18, 2013, 12:58 PM
Like anything else, you gotta invest heavily at the beginning. but there is something very cool about putting meat on your table that you harvested from start to finish.

Bwana John
April 18, 2013, 01:02 PM
I only know of one individual who saves money on food by hunting.

He is a college student who grew up in a hunting home.

His rifle was a long ago gift, he has all the extra bonus points possible, he has bought 1 box of 30-06 about 5 elk and 3 deer ago, and his dad still pays for tags.

He usually get a deer and elk every season within 100 miles of where he lives (Flagstaff,AZ) and he processes all the meat himself.

Kind of interesting- he doesn't really like firearms that much, that is how he saves money, he doesn't really shoot or buy new guns or ammo.

He does BBQ's a lot.

adelbridge
April 18, 2013, 01:09 PM
Last year I shot 1 buck in Southern IL, figure airfare hotel, rental car, lease, muzzle loader with ammo and range time was about $1600 for 40 lbs of meat = $40 per lb

Also last season I shot 1 doe archery lease $500 maybe 20 lbs of meat = $25 per lb

1 doe and 1 buck rifle lease $1100 donated buck ate doe = $44 lb (mounted buck $350)

figure in another $600 for gas , $100 at least in ammo oh yeah and I go hog hunting about 1 time per month $100 session and I donate all the meat.

Some guys spend more on golf.

mgmorden
April 18, 2013, 02:00 PM
Depends on how much you want to put into it. I know guys that hunt only on public lands and use an old lever action they've had for 30+ years.

Considering $50 for a license and 10 rounds of ammo or so per year for 5 deer, it can save quite a bit of money.

Very few people tend to go that extreme though. If you join any hunt clubs, or are getting a new rifle/scope every couple years, and/or always have to be decked out in brand new camo, and ESPECIALLY if you use a processor, then its probably not saving any money.

MtnCreek
April 18, 2013, 02:16 PM
And lets don't even talk about doves or quail.

$14 box of 28ga AA does not net much meat (but deep fried quail is hard to beat!). If looking to save money, I'd say most hunters are doing it wrong. Most of us could buy a shopping cart full of porkchops for what we have in all our hunting do-dads.

Growing food is about the same. 600 lbs of 5-10-15, 100 lbs of 34-0-0, 1 ton lime (in the South), $50 worth of seed, $50 worth of spray and ~15 gals diesel makes for a nice ac of corn, but I could have bought it cheaper at Publix.

DM~
April 18, 2013, 03:47 PM
It doesn't have to cost a lot of money to hunt, people choose to spend a lot. You can buy a used gun, hunt public land and learn to process your game yourself!

A used gun can be bought for $200.00 or less, and that gun will last many years. Deer liscense is 15 bucks here, and a box of ammo is less than 20 bucks, (30-30 or even 30-06) once it's sighted in, how many deer can you kill with 20 rounds?

My family has killed a LOT of deer on public land, but these days i hunt my own property. I buy a license and i shoot a deer, it doesn't cost much...

Some time ago i bought a pretty nice Savage single shot 22, it cost me $10.00 and if i wanted to stop right there, all my small game hunting would cost me, is a box of 22 ammo... Same with practiseing, it just cost a box of ammo...

DM

Rembrandt
April 18, 2013, 08:10 PM
Put nearly 300 pounds of ground deer in the freezer this year, with lean ground beef going for about $4 lbs.......that's roughly $1200 worth of meat.

http://img.photobucket.com/albums/v405/Rembrandt51/Wildlife/001-2.jpg

Ms_Dragon
April 18, 2013, 08:14 PM
It's expensive if you compare it against mass produced meat, kept in cramped conditions and pumped full of growth promotants.

When compared to similar free range, organic *depending on where and what the animal is feeding on, article brought from a supermarket or butcher then the outlay to harvest out of the wild seems a lot more reasonable.

splattergun
April 18, 2013, 08:48 PM
I suppose it depends on what/where you hunt and if/how much you kill. Some years a good size buck and a bunch of birds can make a good dent in my grocery budget. Other years... mehh, not so much.

But hey, I get to hang out outdoors in weather fine and foul, carry guns and hang out with the pals! It's all good.

hpluseleven
April 18, 2013, 09:07 PM
The theme of these answers seems to mirror the answers we see in the threads asking about saving money by reloading. It can be done, but most of us aren't hunting to save money. Most of us are hunting because we enjoy it - it's a hobby, like golf (as someone else pointed out a few posts back)

I hunt my family's land and process my own meat. I buy ground beef to mix with the deer meat to make burgers, shoot pigs to mix with deer to make breakfast sausage and other than occasionally buying some chicken, I can't remember the last time I bought meat from the store.

I don't have any opposition to store bought meat, I just like hunting and get a fair bit of satisfaction by processing it myself. So do I save money on food? Maybe. But I make up for by spending more on ammo for range time (not necessarily on my hunting gun)...

Loyalist Dave
April 18, 2013, 09:59 PM
Way more than a grocery store.

I don't know about that. Most folks don't properly figure the equation. Venison or other large game meat are not "equal" to local supermarket beef. Price organic, free-range beef and you have the equivalent of venison.

For some it is a pastime. It is for me, too, and I pay about the same for my meat as I do for hamburger at the market.

LD

oneounceload
April 18, 2013, 10:08 PM
Deer is a lot cheaper than Southern quail, especially on one of those nice Georgia "plantations". Three days there, running about $3,000 for about 36 birds that weigh ounces...........

But then it IS called "hunting", not killing.......

Texan Scott
April 18, 2013, 10:43 PM
Wanna know everything there is to know about the Manly Art of Hunting? Six magazine subscriptions, piles of catalogs, and plenty of hunting forums to prepare you for your $4,000 guided hunt in the Canadian Rockies.

If you want to shoot meat cheaper than you can buy it, learn from a fat old hillbilly woman with a gingham dress and a .22 who never gave 'manliness' a second's thought ...

She may make you learn to pluck and gut chickens (first animal i ever shot- a rooster, with a .22). I butchered my first deer in an old bathtub (it has a sanitizable non-porous surface, large holding capacity, and a convenient drain hole for blood, you'd be surprised how well it works).

She might also make you clean her house, but if you're really lucky, you'll also learn a bit about cooking, canning, and maybe quilting into the bargain.

'Course if you're third or fourth generation big city, you might be stuck with Field & Stream and Pinterest.

Edit: grown man nearly came to tears a moment ago when he realized why he likes Cracker Barrel so much... it looks and smells like a child's memory of Meemaw's house. I guess that how they get you.

Ankeny
April 18, 2013, 10:46 PM
Last year I shot 3 elk and my brother shot 2 elk. I would imagine we spent somewhere in the neighborhood of $525.00 for licenses, gasoline, and junk food. We also shot 5 rounds of ammunition.

Sniper66
April 19, 2013, 12:37 AM
When it comes to eating wild game, I'm a small game hunter. mostly pheasants, squirrels, and doves and an occasional duck or goose. For fun, I shoot a lot of prairie dogs which are fed to coyotes and vultures. I figure the meat I harvest and eat costs more per pound than Beluga caviar, but probably tastes better:) For me, hunting is about hunting, not harvesting. That said, I surely wish I could shoot an elk. The elk I have eaten is delicious. You guys who live near elk hunting are really fortunate.

caribou
April 19, 2013, 04:19 AM
A chicken in our Village store is 20$ while a steak is 15$ a pound, but Caribou are 10 minute drive and 20 minutes of work, than home before the hours out and another 5 minutes to skin, 15 to basic butcher and put up in the cache.

Gas is 8$ a gallon, ammo a buck a shot for the cheap stuff, but 150 lbs of meat for 20$ investment and an hours work aint bad ata ll, and its all natural as can be, we even get to choose our own while on the hoove :D

Mobuck
April 19, 2013, 08:51 AM
In my specific case, the $$ savings is significant. I own a farm and get 6 free landowner deer tags(3 archery and 3 rifle) plus the Mrs gets a similar number(she doesn't bowhunt) so that makes 9 free tags. It's no problem to fill most/all of those(in fact we donate several deer per year to Share the Harvest). For the last 4 years, I've been cutting all the deer meat inhouse. After the first season, the only cost has been freezer bags and vacu-seal rolls. We provide frozen venison to all 3 kids' families so a typical season puts 6-7 deer through my "processing station". Last year, I did all the cutting alone with help from Mrs in grinding and packaging. Usually the kids help with skinning/cutting/packaging.

Pacsd
April 19, 2013, 09:54 PM
How many times do I have to say this??????: Never EVER count the money you spend on a hobby!!!!!!

MCgunner
April 20, 2013, 12:44 AM
The subject has come up before. HERE, I rely on hogs, mostly. Deer are a treat when I get one. I've shot one the last two years. They don't have all THAT much meat on 'em, but I like venison chilli and jerky. Don't do THAT with pork. But, pork are everywhere and I let the trap do my hunting. People here cuss the pigs, but hey, it's free protein.

I'm hunting squirrel, lately. Spring hunting is decent here. We can hunt squirrel year around in this part of Texas. Now, I do it because I love to do it. I don't do it for the meat. I'd do it anyway, so yeah, the corn and the licenses are justified, but I don't know, I like a good steak once in a while. We have chickens, mostly because the wife wanted 'em. I had to build the pen, of course...:rolleyes: But, I like fresh eggs. Eggs are cheap, though, at the store.

I might raise some goats, but it'll be just for the money and the wife also likes goats. I don't know that I'll eat 'em. Tried cabrito once, didn't really like it.

How many times do I have to say this??????: Never EVER count the money you spend on a hobby!!!!!!

Intuitive knowledge after you've done it for a while. :D

slamfirev10
April 20, 2013, 01:09 AM
How many times do I have to say this??????: Never EVER count the money you spend on a hobby!!!!!!

lol !!!

velojym
April 20, 2013, 01:36 AM
Certainly not cheaper, as most of us do it, though I've known a few guys who subsistence-hunt (or knew 'em long ago, it's been a couple decades) and have it down to the point where they're essentially eating for nearly free.
Even those of us who do it the expensive way are keeping some skills alive that could serve us well in harder times.

3212
April 20, 2013, 04:23 PM
The people who can walk out of their home and hunt without fees can save money. Those who have to pay to practice shooting,pay for licenses,pay to travel probably do not.I drive 100 miles to hunt deer,pay 30$ a year to shoot at a range and have a lifetime license in my state.If I get 2 adult (140 lb) deer per year I save some money.Any less than that I lose money.But keeping my skills up to par is part of the equation.I do not pay for access to hunt.Those 140 lb deer yield about 50 to 55 lbs of meat each depending on bullet damage.

LOLBELL
April 20, 2013, 10:09 PM
I am one of those people that can walk out the door and start hunting. I own the property so I don't have to have a license. I use a $400 Ruger hand gun that was not purchased for hunting or a hunting rifle that I have owned for 30 years and killed countless deer with. 78 one year - all legal and all eaten. I usually try to put 6 or 8 in the freezer every year depending on size. We process our own. I figure I have less than a dollar a pound in meat for the year. I don't buy every new gizmo that comes along that promises you bigger and better bucks either. You can, if you try, get buy pretty cheap.

3212
April 20, 2013, 11:09 PM
The key to this is owning the land.Depending on the use of the land it can be part of the expense of hunting or hunting can be a side benefit of farming or timbering.

PonyKiller
April 21, 2013, 11:03 AM
I know I've spent about 600 bucks in the last two years to not kill a thing! fortunately my failure is close to home, about a ten minute ride till i'm hoofing it to my sleeping area in the woods.

dogrunner
April 21, 2013, 05:44 PM
Ponykiller I spend that much for just gas and dogfood in two months!


I long past quit trying to justify in economic terms what I love to do.......if I went that route I'd also get rid of the women in my life!!


And yeah, figure up the cost of those offspring too!

DM~
April 21, 2013, 09:10 PM
Well, i figure i have about $17.00 into this one, including the tag and ammo, i processed it myself.

http://fototime.com/CED0CCDA9508B28/standard.jpg

But that doesn't include the $350.00 that i paid for the rifle 30 years ago and it had put meat on my table every year that i've owned it.

I got LOT'S of meat out of that buck, so it seems like a pretty good deal to me.

DM

Lloyd Smale
April 22, 2013, 08:31 AM
easy to figure out. An average whitetail will net you about 30 lbs of good meat. Maybe 40 at most. Figure beef at about 3 bucks a lb and if you spending much more then a 100 bucks for every deer you shoot your loosing money and if you pay to have someone else butcher your usually over the top before you even start. You also need to factor in the giveaway thing. I rarely give away my beef but it seems ill allways giving someone a piece of venison or some sausage i made from it. Might sound good when your impressing your wife with your hunting skills and how your putting meat on the family table but truth be told very few hunters can say it make economic sense

Lloyd Smale
April 22, 2013, 08:40 AM
DM is that 17 bucks factoring in gas, wear and tear on a vehicle. Cost of the equiptment- grinder, wrapping paper, vaccum packer ect., Cost of the gun scope, ammo, hunting clothes, boots. Even your gun at 350 has cost you about 10 bucks a year to use. Do you use an atv to haul it out with or a horse? Lots of things that people dont figure in. If your taking vacation from work and its paid vacation youd even have to factor that in to be fair. We do crop damage shooting about 3 months out of the year. Two of us do it and we drive about a 100 miles round trip every day. We figured that between the two of us we need to shoot at least one deer to brake even and two to make it profitable. Factor in all the venision we give away (about half the deer we shoot) and when its all said and done we figure at the end of the year we paid about 2bucks a lb for our meat. Now thats still fairly cheap if youve looked at the cost of beef lately but its far from eating for free and that doesnt even factor in wear and tear on the trucks, the fact we both end up buying at least one new gun every year and the cost of load developement on all the guns we use or anything else. Thats just the cost of gas.

DM~
April 22, 2013, 10:00 AM
I walk to my hunting spot, i don't wear any spl cloths, and i took no time off work. I wear the same Carhards/boots i wear for work, i didn't buy them for hunting. I'm useing a $100.00 meat grinder i bought in the 70's and i've run TON'S of meat through it now! It's paid for itself many times over!

The ATV in the pict was bought years ago, for work and it's used for everything from gathering firewood for the house/shop to hauling my dad on his trapline to all kinds of things around here.

The tag was $15.00 and i added 2 bucks for the one shell i fired and what ever else i forgot. lol

BTW, apparently the deer are bigger in my area, because i bone out my deer and i average 50 pounds of meat each from the doe, the bucks are bigger.

As for the $350.00 for the rifle, i didn't add that in BECAUSE, i've shot several moose, bear, caribou, and a truck load of deer with it, so i figure it's already paid for! (the meat has run into the TON's by now)

DM

inclinebench
April 22, 2013, 11:40 AM
Some of these posts make me think some fellows are jealous that they pay so much for so little, while some of us get so much without much monetary expenditure. To each his own, but I save very much money by hunting.

der Teufel
April 22, 2013, 03:52 PM
I certainly don't come out ahead economically by hunting, but as others have said I do it for the enjoyment. I find it very relaxing simply to be outdoors. However, the meat I get from hog hunting is a nice bonus!

Last year I shot eight hogs with an average weight of 100 Lbs. I get maybe a 25% yield so that's 25 X 8 = 200 Lbs. of meat.

I drive 140 miles round trip, plus about 40 more miles into town for a meal and around the property. Gasoline prices are dropping at the moment, but assume that gas is ~$3.60/gallon and my truck gets 18mpg. (140+40)mi ¸ 18mi/gal X $3.60/gal = $36 for gas

I spend probably $20 on food each time I go hunting (I'm including a beer in the evening) and I make about 15 hunting trips each year, so my typical costs come to ($36+$20) X 15 trips = $840/year.

Divide that by 200 Lbs of meat and the meat cost is $4.20/Lb. Hmm, if I'm not coming out ahead, at least I'm close to even. Lately beef has been running close to $4.20/Lb or more around here for most cuts. Of course I haven't included ammunition, nor did I amortize the non-recurring costs for my rifle(s), hunting clothes, etc. The real cost is obviously higher. However, it really doesn't matter, 'cuz I'd do it even if it cost three times as much!

ldlfh7
April 22, 2013, 06:08 PM
Let's not forget the quality of meat we get when hunting. Organic, natural, lean and healthy meat comes from eating game while the meat at the grocery store has so many anti-biotics, chemicals etc.. in it. I would much rather take the healthy natural meat over something that has grown up in a feedlot living in its own filth and waste while being pumped full of shots of god knows what. How much do you think 1lb of Organic venison would go for at the store?

Gregaw
April 23, 2013, 05:39 PM
I spend between 200 and 400 dollars per year hunting deer. I shoot 2 to 4 deer per year. For the most part I use equipment and clothing that I would own even if I didn't deer hunt, but there are definitely expenses involved. The question is, would I spend any less if I couldn't eat the deer? For me, not much. I enjoy the art and activity of hunting and would probably do it regardless of the meat gained. So in that sense, the meat processing equipment/supplies are the only avoidable costs that I should consider. :) It's one of the few hobbies that has such nice perks.

(See, anything's justifiable if you try hard enough.)

Xiphoticness
April 24, 2013, 01:29 AM
Well, I've had a lifetime sportsman's license since I was 12, my parents got me a Mossberg 20 gauge pump the same year that I still use to good effect, and I have plenty of friends of the family who are willing to let me hunt their land for doves, squirrel, deer, rabbits, and whatever else I can find. Come to think of it, I still need to get out and deal with some coyotes for my dad's friend who has cows, they keep bothering the calves and I told him I'd see what I could do with them since he lets me hunt deer on his property in season. I've been meaning to look through the old threads here for 'yote hunting advice as I'm only used to hunting prey rather than predators. Only big expense I see on my hunting horizon is I'm planning to find a nice big freezer on Craigeslist so I can store more than a deer and a few squirrels at a time. I don't waste money on cover scents or fancy hunting clothes. You want to know the best hunting clothes in the world for covering scent and keeping quiet in the woods? Learn to tan buckskin and wear those when you go hunting. Works like a charm, certainly worked in the old days so why wouldn't you expect it to now. And the most expensive thing you invest in tanning hides is time. I honestly never understood making hunting an expensive hobby. I have always felt buying all the bells and whistles distracts from what is to me the most attractive aspect of the hobby (besides the tasty food), the intense feeling of connection to nature and the fundamental realities of life. You don't get more fundamental than life and death. Hunting reminds you that in order for life to exist there must be death, anyone who says otherwise has lost contact with the reality of the natural world. But then again, I suppose that's what you get when you cross a backwoods hunter with a Bachelors degree in Philosophy. :p

climbnjump
April 24, 2013, 10:27 AM
A chicken in our Village store is 20$ while a steak is 15$ a pound, but Caribou are 10 minute drive and 20 minutes of work, than home before the hours out and another 5 minutes to skin, 15 to basic butcher and put up in the cache.

I'm on the other end of that caribou cost equation... I drove about 6400 miles round trip to Anchorage, helped pay gas for another person's vehicle for about 1600 miles round trip from Anchorage to the North Slope, paid for a bush flight, a non-resident tag, etc. So all costs included, my Alaska caribou meat probably cost somewhere somewhere north of $70/lbs.

Obviously, the point of that trip wasn't to save money on meat.:)

Paul7
April 26, 2013, 03:09 PM
Let's not forget the quality of meat we get when hunting. Organic, natural, lean and healthy meat comes from eating game while the meat at the grocery store has so many anti-biotics, chemicals etc.. in it. I would much rather take the healthy natural meat over something that has grown up in a feedlot living in its own filth and waste while being pumped full of shots of god knows what. How much do you think 1lb of Organic venison would go for at the store?
Exactly, it is comparing apples to oranges to equate wild game with the bland factory store meat. Last weekend I spend about $600 on a hog hunt and came back with a bit less than 100 lbs. of meat. I'm OK with that. My hobby is cheaper than golf or skiing.

fdf
April 26, 2013, 11:49 PM
First deer off our ranch was about $10,000 or so, not including taxes.

Yep, some cheap meat.

Arkansas Paul
April 26, 2013, 11:59 PM
Well, if you own your property, or are in an area where you can hunt land without leasing, yeah its prolly cheaper than buying it.

Can't really do that here though. I'm paying $450/year for lease dues, monthly contributing for power at the campsite, pulling the camper down and the expense that goes into that (propane, stocking it with food, etc), keeping beer in the cooler (for the evenings AFTER the hunt of course), yeah I'd be a lot better off just buying beef if it was a price thing. :)

Collects
April 29, 2013, 07:33 PM
It costs almost nothing for me to hunt and kill deer, only the single arrow (which I use again), or the single round of ammo used to kill the deer. Let's say $1 for a deer.

I do not count the cost of buying my hunting acreage, paying its taxes and insurance, donating my hunting cabin and barn to the local volunteer fire department to burn down and train on, the 4X4 truck, gas, insurance and maintenance to get to the acreage, the trailer to stay in when I am not in the field, provisions, the bows, arrows and accessories, guns, ammo, cases, accessories, hunting boots, camo clothes, lost time from work, medical bills for the knee I blew out at my acreage, practice ammo and arrows, the tractor, fuel and repairs to work the acreage, etc., ad nauseum.

If you add it all up, venison, grouse, squirrel, rabbit and turkey probably costs way over $1,000 per pound. LOL.

$450 annual lease dues sounds REALLY CHEAP! Good going, Arkansas Paul!

locnload
May 9, 2013, 11:35 PM
Lets see, I started hunting when I was 12 and I'm 62 now so figure 50 years, subtract 4 years of hunting seasons while away in the Military (unless VC count) so this year will make 46 years of hunting. Multiply by licenses, guns ammo, archery equipment, flowers for wife, miscellaneous gear, camping stuff, travel expenses, flowers for wife, cold weather clothes, warm weather close, new better guns, jewelry for wife. I figure wild game meat is running me an average of $227.50 per pound. But I have had a heck of a lot of good times and that's what its about.:D

ApacheCoTodd
May 10, 2013, 12:00 AM
Equipment
Time
Licensing
Travel
Processing (if)
Storage space/equipment

I kinda liken it to us laying up quarters and halves of porkers or beeves. Our success at "saving" was directly related to higher levels of consumption. These days our red meat consumption is so low I prefer to donate a fair percentage rather than run a freezer.

Savin' money? Not us - not anymore.
Still enjoying the activity? You bet.

Or another perspective:

Rifle, ammo and various equipment... $425.00
Time... $relative
Licensing... $125+/-
Travel... $varied
Processing... $65.00
Storage space/equipment... $250.00 + $30.00+/- annually

Keeping left wing wack-o family members away from dinners and bar-b-ques? Priceless!

ridgerunner1965
May 11, 2013, 08:35 PM
i save a lot of money by hunting.i own land which is doing nothing but going up in value. my family owns land they raise cattle on and are glad to let me shoot deer on it.free land owner tags.no special equipment or fancy guns.no travel expenses, food or lodgeing.process my own animals.

the best part is that the 4 deer i harvested last winter, allowed me to sell the beef i was saveing to butcher.i got 900 buks for it plus saved about 200 buks plus on processing.so basically hunting made me around 1000 buks last year.i like that.how many people yu know can make money by hunting?

trapper1
May 14, 2013, 04:45 PM
I guess I've never really sat down and put a dollar amount on the money saved. I hunt my own property, so license and tags are not needed to be purchased. Between the deer harvested, pheasant, turkey, waterfowl, squirrel and rabbits, we have plenty of food year round. I process everything myself. Couple that with some livestock, a half acre garden, private fishing, and a marsh for turtle and frogs, I guess that adds up to quite a bit of savings a year. Come to think of it, I can't honestly remember the last time I bought any kind of meat at a store. Maybe 5 years?

If you enjoyed reading about "Save money on food?" here in TheHighRoad.org archive, you'll LOVE our community. Come join TheHighRoad.org today for the full version!