Quantcast
  1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

I didn't expect $1.36 Per Round?!?

Discussion in 'Blackpowder' started by Shytheed Dumas, Mar 31, 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Shytheed Dumas

    Shytheed Dumas Member

    Joined:
    Nov 13, 2008
    Messages:
    220
    Location:
    Louisville, KY
    I've been buying up everything I need to take my new 12 ga Pedersoli SxS to the range this weekend, and I'm reeling from the price shock! Using an online reloading calculator (http://www.trapshooters.com/reloadcalc.htm), I come up with a pre-tax price of $1.28 per round, which takes me up to to $1.36 with Kentucky tax! Am I buying from the wrong places, or is this just the way it is to use vintage style firearms? I'm planning on buying a 50 cal Lyman Great Plains this fall; is it the same story for shooting supply costs on rifles?

    I know shot cups aren't absolutely necessary, but this is going to be my turkey setup, so I will be using them for now. Even without them, it seems crazy to spend 80 cents for a cap, a little powder, some loose shot and a couple of pieces of fiber!

    Here's my pre-tax breakdown...

    Hogdon 777: $23/lb = $0.28 per shot, based on estimated 85 gr
    CCI #11 Magnum Caps: $6.99/100 = $0.07 per shot
    Prelubed Over Powder Wads: $14.95 / 50 = $0.29 per
    #5 Lead Shot: $42 / 25lb = $0.13 per
    Knight Shot Cup w/ Overshot Wad: $9.95 / 50 = $0.50 per
     
  2. Curator

    Curator Member

    Joined:
    Apr 20, 2007
    Messages:
    1,168
    Location:
    Bonita Springs, Florida
    That's what happens when you buy retail-premium, off the shelf. Buy circle-fly wads, group-buy your caps and real black powder with a couple friends and you can cut the cost per shot significantly.
     
  3. Texas Moon

    Texas Moon Member

    Joined:
    Dec 13, 2004
    Messages:
    459
    Yikes! :what:

    Blackpowder can be had much cheaper but you have to buy it in bulk to get the big price break.
    Wads- Can you make your own with a punch and free scrounged materials ?
     
  4. BlackNet

    BlackNet Member

    Joined:
    Dec 29, 2008
    Messages:
    429
    Location:
    confusion
    Here is what i came up with.

    12 gauge, .740" ideal for .729" bore, .125" over powder card, 1000 $7.50 = $0.0075/shot
    12 gauge, .740" ideal for .729" bore, .025" over shot card, 1000 $7.50 = $0.0075/shot
    blackpowder from powderinc. 25-50 lbs. $13.60 per lb. = $0.165/shot
    used your price for the lead shot $42/25 lbs = $0.13/shot
    used your price for primers $6.99/100 = $0.07/shot

    So that's what? $0.38 per shot?
     
  5. NCWanderer

    NCWanderer Member

    Joined:
    Mar 3, 2009
    Messages:
    268
    Location:
    The Old North State
    How many grains in a pound of BC?
     
  6. Hawkeye748

    Hawkeye748 Member

    Joined:
    May 17, 2009
    Messages:
    253
    I assume you mean BP. 7000 grains per pound.
     
  7. Fingers McGee

    Fingers McGee Member

    Joined:
    Apr 5, 2009
    Messages:
    1,465
    Location:
    High and dry at Lake of the Ozarks, MO
    Blacknet, you forgot to add price for cushion wad or plastic shot cup. That will increase your cost some; but certainly not anywhere near $1.38 that Shytheed Dumas came up with.

    SD, as stated, you need to buy in bulk to keep your costs down. If you're gonna shoot your scattergun more than 50 to 75 rounds a year, it's well worth buying 500 or more of each component. If you aren't going to shoot more than 50 rounds a year, you just gonna pay more for smaller quantities.

    FM
     
  8. arcticap

    arcticap Member

    Joined:
    Mar 20, 2005
    Messages:
    6,185
    Location:
    Central Connecticut
    Paying $9.95 for 50 shot cups is 20 cents each, not 50 cents each.

    A large bag of standard or higher capacity (3 in.) modern plastic shotgun wads have a starting cost of about 3 cents each when bought in bags of 250 or 500, but if the Knight's work really good then they could be worth it just to try them out and for experimenting with.

    http://www.cabelas.com/cabelas/en/t...pla=shotgun wads&cm_ite=netcon&rid=2146251080
     
    Last edited: Mar 31, 2010
  9. goon

    goon Member

    Joined:
    Jan 20, 2003
    Messages:
    7,246
    Blackpowder isn't measured by weight though, is it? It's measured by volume and different granualtions would have different weights, right?
    Just wondering how this would work out because I've also been trying to figure out how much shooting my Remington New Army costs.
     
  10. zimmerstutzen

    zimmerstutzen Member

    Joined:
    Jul 30, 2009
    Messages:
    1,065
    Location:
    banks of the Susquehanna
    Goon. BP is sold by the pound and traditionally referred to by weight, but folks don't carry little scales around to measure it out. The powder has a certain density per volumne which is fairly constant between different granulations. Therefore we commonly measure volume equivalents for weight of Black powder, but we call it by weight. It is an irony of life, like parking on a driveway and driving on a parkway. Farmers sell milk to the dairies by the hundredweight, but in the store it is sold by the gallon.
     
  11. Shytheed Dumas

    Shytheed Dumas Member

    Joined:
    Nov 13, 2008
    Messages:
    220
    Location:
    Louisville, KY
    Good catch, Arcticap. I misstated the quantity; it's 20 for $9.95, and that was a whole lot cheaper than the same 20 pack at Bass Pro for $15!!!
     
  12. RyanM

    RyanM Member

    Joined:
    Jan 4, 2005
    Messages:
    4,412
    Location:
    PA
    Holy crapoly! I believe I paid less than that for 500 unlubed fiber wads. Let's see... yeah, $13 for 500. Look for some in that price range, and lube with bore butter or a homemade concoction, or even skip it as, IMO, the main reason to use grease is to keep powder fouling soft. Unnecessary with 777.

    I also paid only $5.50 per bag of 200 shotcup wads.

    I would shop somewhere else.

    Also, do the shot cup wads you mentioned have a crush base? I would avoid a crush base, as they probably won't help anything with slower-burning BP compared to smokeless, and there's a possibility that they could mess with how it burns. Just use a 1/2" thick fiber wad for cushioning.
     
    Last edited: Mar 31, 2010
  13. BlackNet

    BlackNet Member

    Joined:
    Dec 29, 2008
    Messages:
    429
    Location:
    confusion
    Honesty you don't need that. If you do want to include it then.

    12 gauge, .740" ideal for .729" bore, .500" thick fibre wad, 500 $7.50 so $0.015 per shot

    All you need is powder -> over powder card or thick fiber wad -> shot -> over shot card. A cardboard box works wonders for this as well.
     
  14. desidog

    desidog Member

    Joined:
    Nov 21, 2008
    Messages:
    2,299
    I use a .22lr bullet trap for plinking .22's and then recycle that lead into .50 balls for my BP guns...keep that in mind for the GPR.

    Also, a wad-cutter/punch is a cheap onetime investment and there's a lot of free cardboard out there.
     
  15. wittzo

    wittzo Member

    Joined:
    Aug 8, 2008
    Messages:
    370
    Location:
    Saltillo, MS
    Ball: "Free" (Cast myself using a $20 Lee Mold using 33 cents a lb. lead from a tire store on top of my coleman stove using a $15 lead pot and a $12 dipper. One time investments don't count, since they'll amortize over the thousands of balls I'm going to cast in the future. I'm just out a few gallons of propane, but haven't done the math on that.)

    Patch: "Free" (cut up an old sheet, mixed up some Ballistol with water for the lube. Ballistol amortized over thousands of patches or fixed expense attached to gun ownership, not ammo. Scissors/patch knife cost amortized over thousands of patches.)

    Lubed wad: Maybe one penny, depending on caliber (punch them out myself using a hole punch. Hard felt from Durafelt. Cost ammortized over hundreds of wads, along with the cost of beeswax, paraffin, and lard. Electricity for stove to heat up the free tuna can. The $1.50 for the cat food tin lid ammortized over the thousands of wads punched and stored in the tuna can.

    Powder: 4 cents per 20 grains (.002 lbs.). $20/lb of 777 or Shockey's Gold, rounding down, sales tax not included. 60 grains of FFFg weighs about .006 lbs., but my digital kitchen scale wouldn't read anything less than 60 grains. My powder scale would be better, but I have to dig it out. I don't know how much Pyrodex or BP weighs yet per volumetric grain.

    A lot of the stuff involved in making ammo for BP is found around the house, minus one time investments, you're out a nickel a shot, depending on how much powder you use.
     
  16. W.E.G.

    W.E.G. Member

    Joined:
    Sep 26, 2006
    Messages:
    7,362
    Location:
    all over Virginia
    IIRC, measured grains of black powder come out very close to weighed grains.
     
  17. PTK

    PTK Member

    Joined:
    Mar 25, 2007
    Messages:
    3,712
    Location:
    Montana
    Man, I reload brass hulls for cheaper than that with BP and cushion wads, etc. Last I calculated it, I'm reloading 00 buck for something like $.50/rd!
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page